środa, 01 maja 2024
rakietkaW dniach 16-18 września w Nowej Rudzie rozegrano I Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny w tenisie stołowym, z udziałem 40 najlepszych seniorek i 40 najlepszych seniorów w kraju.

W turnieju tym wystartowała 14-letnia brzeżanka - uczennica PG nr 3 Natalia Bajor (reprezentująca KU AZS UE Wrocław). Natalia była najmłodszą tenisitką w gronie 80. uczestników I OTK. Zgodnie z dotychczasowym rankingiem była rozlosowana z nr 23 do grupy B na 2. miejscu. W swoim pierwszym pojedynku brzeżanka zmierzyła się z 16-letnią Olgą Szymańską - nr 39 (GLKS Nadarzyn) i wygrała łatwo 3-1 (7-11, 11-5, 11-3, 11-5). W drugim meczu Natalia spotkała się z byłą swoją koleżanką klubową 23-letnią Darią Dudzińską - nr 26 (AZS PWSZ Nysa) i pokonała pewnie tą doświadczoną tenisistkę 3-0 (13-11, 11-9, 11-9), która ma już za sobą występy w ekstraklasie. W pojedynku o 1. miejsce w grupie nasza młoda tenisistka przegrała po zaciętej walce 2-3 (4-11, 11-8, 11-8, 7-11, 11-9) z rutynowaną 25-letnią Martą Smętek (nr 10) z okręgu krakowskiego (obecnie niestowarzyszoną). W 1/16 turnieju głównego Natalia przegrała niespodziewanie 2-4 (11-9, 3-11, 11-7, 9-11, 8-11, 4-11) z niżej notowaną 30-letnią Emilią Kijok - nr 36 z GKS Gorzovii Gorzów. Po wygraniu pojedynku 3-2 (3-11, 11-7, 11-9, 6-11, 11-9) z 23-letnią Anetą Olendzką - nr 22 (IKTS Noteć Inowrocław) nasza zawodniczka uplasowała się ostatecznie w przedziale miejsc 25-28, w gronie 40 zawodniczek. Należy to osiągnięcie uznać za dobry wynik w gronie starszych koleżanek. W I OTK w kategorii seniorek w finale 22-letnia Katarzyna Grzybowska - nr 2 (MKSTS Polkowice) pokonała 4-3 (8-11, 5-11, 12-10, 13-11, 10-12, 11-5, 11-7)  31-letnią Kingę Stefańską - nr 3 (KTS Tarnobrzeg). Wśród seniorów 28-letni  Daniel Górak - nr 3  (KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki) wygrał w finale 4-2 (11-8, 12-10, 9-11, 11-8, 11-13, 12-10) z Bartoszem Suchem - nr 1 (ASTS Olimpia - Unia Grudziądz).

18 września w obiektach Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozegrano I Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Juniorów dla woj. dolnośląskiego (kategoria do 17 lat). Wśród juniorów bardzo dobrze spisał się 16-letni brzeżanin Michał Galas - (reprezentujący UKS Dwunastka Wrocław). Michał w stawce 53 zawodników uplasował się na 4. miejscu i uzyskał awans do turnieju strefowego, który odbędzie się 25 września w Brzegu Dolnym, z udziałem 6. najlepszych juniorów z województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Z półfinału strefowego awans do I Ogólnopolskiego Turnieju Kwalifikacyjnego, który odbędzie się 7-8 pażdziernika w Gdańsku - awans uzyska tylko 6. najlepszych. Udział w I OTK juniorów  w Gdańsku ma już zapewniony udział Natalia Bajor, na podstawie rankingu ogólnopolskiego i nie musi brać udziału w kwalifikacjach.

W Niemodlinie 17 września rozegrano I Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny kadetów i żaków dla województwa opolskiego. Bardzo dobrze spisali się tam podopieczni Zdzisława Grobelskiego (UGKS Odra Brzeg), gdzie 13-letni Patryk Pastuszczak w stawce 25 kadetów (kategoria do 14 lat) uplasował się na 4. miejscu i uzyskał awans do półfinału strefowego w Brzegu Dolnym (25 września), który będzie rozegrany z udziałem po 6. najlepszych kadetów z województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Z Brzegu Dolnego awans do I OTK kadetów, który odbędzie się w dniach 1-2 pażdziernika w Radomsku uzyska tylko 6. kadetów. Inni brzeżanie zajęli następujące miejsca: 8. - 11-letni Piotr Kużmiński, miejsca w przedziale 13-16. - 13-letni Jędrzej Miarecki, miejsca w przedziale 17-24. - 11-letni Paweł Kuźminski i 13-letni Krzysztof Przybysz. 25 miejsce zajął 13-letni Łukasz Zychla. W gronie 21 kadetek młode brzeżanki zajęły następujące miejsca: 11-letnia Karolina Pastuszczak w przedziale miejsc 9-12, a 11-letnia Dominika Warzycha na miejscach w przedziale 13-16. Bardzo dobrze spisała się 10-letnia brzeżanka Marta Kubica w kategorii żaczek (do 10 lat), zajmując 3. miejsce w stawce 21 najmłodych tenisistek. W tej kategorii wiekowej rozgrywki kończą się na szczeblu wojewódzkim.