sobota, 18 maja 2024
rakietkaW dniach 2-6 lutego w czeskim Hodoninie rozegrano Czech Junior & Cadet Open ITTF w tenisie stołowym. W tym Pro Tourze wystartowała 14-letnia brzeżanka, uczennica PG 3, która reprezentowała barwy Polski.

Najpierw, jako najmłodsza zawodniczka z Polski wzięła udział w turnieju juniorek (kategoria do 18 lat), gdzie po wygraniu jednego meczu 3-1 z 18-letnia Czeszką i przegraniu jednego meczu 0-3 z 17-letnią Węgierką - zakwalifikowała się do turnieju głównego - 1/32 finału. W tej fazie Natalia spotkała się z faworyzowaną 16-letnią Serbką Maksuti i uległa jej 2-4, odpadając z turnieju.
W turnieju kadetek brzeżanka najpierw wystąpiła w "drużynówce", reprezentując Polskę A. Polki wygrały grupę, pokonując Francję B 3-2 (N. Bajor 2 i A. Falarz 1)i oraz Słowację B 3-0 (N. Bajor 1,5 i A. Falarz 1,5). Niestety, w meczu o wejście do 1/4 finału Polki uległy 2-3 reprezentantkom Rosji B, grając bez niedysponowanej (naszej drugiej rakiety) Oli Falarz.

Punkty w tym meczu zdobyły: N. Bajor 1,5 i Marta Chrabąszcz 0,5. Ostatecznie Polska A zajęła miejsce w przedziale 9-12. Dobrze spisała się nasza druga drużyna, która zajęła miejsce w przedziale 5-8. Należy nadmienić, że druga drużyna Francji, którą pokonaliśmy w grupie 3-2 dotarła aż do finału, w którym uległa 1-3 Rosji A.
W grze podwójnej Natalia wystąpiła wspólnie z Martą Chrabąszcz z Brzegu Dolnego i po rozstawieniu z racji posiadanych punktów w rankingu - były już w 1/8 finału. Niestety, w grze o wejście do 1/4 finału zeszły z parkietu pokonane 3-1 przez parę węgierską.

Najlepiej Natalia zaprezentowała się w grze pojedynczej, gdzie doszła aż do ćwierćfinału. Najpierw w grupie pokonała 3-0 Rosjankę Marię Malaniną, lecz niespodziewanie przegrała 2-3 z Litwinką Egle Orlovaite. Tu się uśmiechnęło szczęście do brzeżanki, bo z kolei Rosjanka wygrała 3-1 z Litwinką i nasza zawodniczka - stosując tzw. małą tabelkę - miała najlepszy bilans małych punktów i zajęła 1 miejsce w grupie.

W turnieju głównym wystąpiły 32 tenisistki. Oto wyniki:
1/16 finału: N. Bajor - Jana Novotna (Czechy) 3-0 vo.
1/8 finału: N. Bajor - Pauline Chasselin (Francja) 3-0 (12, 2, 8)
1/4 finału: N. Bajor - Ekaterina Guseva (Rosja) 1-3 (-8, 9, -9, -5). Rosjanka wygrała całe zawody, pokonując w finale 3-1 NicoleTrosman z Izraela.

Guseva była rozstawiona w tym turnieju z nr 1 (w Europie notowana w rankingu na 5 pozycji), a Natalia z nr 5 (w Europie jest na 10 miejscu) i spisała się na miarę swoich możliwości zajmując miejsce w przedziale 5-8. Warto nadmienić, że Natalia z całej piątki Polek wypadła najlepiej. W Hodoninie udział wzięło ponad 270 zawodniczek i zawodników z 25 krajów Europy oraz z Japonii, Argentyny i Peru.

Następny turniej z cyklu Pro Tour odbędzie się w dniach 23-27 lutego w Orebro w Szwecji, gdzie weźmie udział brzeżanka. Będzie to tym razem turniej juniorek pn. Safir Junior & Hopes Open, ITTF Premium Junior Circuit.