Polska Agencja Prasowa przewiduje, że podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (rozpoczynających się już 26 lipca 2024 roku) w serwisach tej największej w Polsce agencji informacyjnej ukazywać się będzie każdego dnia 120-140 depesz tekstowych poświęconych wyłącznie tematom olimpijskim.
Do dyspozycji klientów PAP będą też dziesiątki tysięcy zdjęć oraz bogate serwisy wideo i infograficzne.
O swoich planach redakcyjnych PAP poinformowała podczas pierwszego w historii spotkania online z odbiorcami serwisów agencyjnych – dziennikarzami i redakcjami.
Najważniejsze zapewnienie jest takie, że Polska Agencja Prasowa będzie relacjonowała wszystkie 329 konkurencji medalowych.
Szef działu sportowego PAP Paweł Puchalski zaznaczył przy tym, że dla PAP priorytetem są występy i przygotowania polskich sportowców. Zapewnił, że każdy występ Polaka zostanie odnotowany w Codziennym Serwisie Informacyjnym: eliminacje, finały, a w wielobojach – każda pojedyncza konkurencja.
Redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski przypomniał w tym kontekście, że serwisy PAP będą wspierane relacjami światowych agencji, z francuską AFP na czele. Szerzej opisywane będą najważniejsze, najbardziej zaskakujące wydarzenia igrzysk. Nie zabraknie też ciekawostek olimpijskich, a każdy dzień zakończy się obszernym podsumowaniem.
„To wszystko zostanie wzbogacone relacjami naszych korespondentów zagranicznych, z opiniami na temat występów sportowców z różnych krajów. Z kolei nasi korespondenci w kraju będą reagować na wszystkie występy Polaków: będą się starać docierać do ich rodzin, trenerów, wychowawców, żeby tam, gdzie pojawią się sukcesy, pokazywać także ich źródło” – podkreślił Paweł Puchalski.
Również zadaniem fotoreporterów PAP będzie obszerne i dokładne relacjonowanie wszystkich dokonań reprezentantów Polski, a jeżeli nie będzie to kolidowało z występami Polaków – także innych istotnych wydarzeń. Dodatkowo Codzienny Serwis Fotograficzny PAP oraz PAP-owska baza zdjęć będą zasilane materiałami dostarczonymi przez fotografów z European Pressphoto Agency (EPA).
EPA akredytowała łącznie 25 fotografów, w tym także na zawody żeglarskie w Marsylii czy na Tahiti, gdzie odbędą się konkurencje w surfingu. Inne obiekty obsadzone poza Paryżem to: Lille (koszykówka i piłka ręczna), Vaires-sur-Marne (wioślarstwo, kajakarstwo) i Chateauroux (strzelectwo).
Szef redakcji fotograficznej PAP Michał Wielgus – opierając się na doświadczeniach z poprzednich dużych imprez sportowych – zapowiedział, że można się spodziewać około 25 tys. zdjęć z EPA oraz ponad 3 tys. zdjęć PAP.
Ponadto baza foto PAP ma być zasilana zdjęciami z innych agencji, które współpracują z PAP i będą obecne podczas igrzysk (np. PA, DPA, Newscom).
Tym razem, po raz pierwszy w historii agencji, istotną częścią relacji PAP z tegorocznych igrzysk olimpijskich będą materiały wideo. Przewidywane formaty to: zapowiedzi wideo na początek dnia (co kilka dni, gdy będą ważne dla Polski wydarzenia), wideo nagrywane w przestrzeni miasta i w wiosce olimpijskiej (z ekspertami i sportowcami), wideo nagrywane w Polsce z udziałem ekspertów, kibiców itd. oraz krótkie nagrania „setkowe” w przypadku wydarzeń niezwykle istotnych czy nieoczekiwanych.
Justyna Wojteczek, zastępczyni redaktora naczelnego PAP, podkreśliła, że Agencja w najbliższej przyszłości planuje silny rozwój działu wideo. „Podczas igrzysk będziemy udostępniać zarówno materiały surowe, jak i zmontowane. Zamierzamy przygotowywać wideo również z Polski, a będą to rozmowy z ekspertami, psychologami sportu” – mówiła Justyna Wojteczek. Zaznaczyła, że materiały wideo będą zapowiadane w serwisie depeszowym.
„W telewizji zobaczycie sportowców świętujących sukcesy, smucących się po porażkach. Ale igrzyska to coś więcej. To ci ludzie w przestrzeni miasta, ze swoimi pasjami, nieoczywistymi przemyśleniami na temat sportu. To ludzie z krwi i kości, i właśnie to będziemy się starali w naszych materiałach wideo przekazać” – mówił odpowiedzialny za wideo wysłannik PAP na igrzyska Tomasz Więcławski.
Zadeklarował, że serwis wideo podczas igrzysk olimpijskich będzie ciekawy, zróżnicowany i wzbogaci ofertę PAP.
Podczas igrzysk zorganizowane zostanie Olimpijskie Studio PAP, do którego będą zapraszani specjalni goście. Będą to nadawane na żywo 10-minutowe rozmowy wideo z ekspertami. Zespół wideo planuje ponadto opracowywanie fotokastów – klipów wideo bazujących przede wszystkim na archiwalnych zdjęciach z dotychczasowych igrzysk. Serwis wideo będzie uzupełniony materiałami agencji AFP, głównie wypowiedziami kibiców zbieranymi wokół obiektów sportowych.
Jak podkreślono podczas spotkania, ważną częścią oferty PAP będą też infografiki. W serwisie infograficznym PAP igrafika.pap.pl, w zakładce „Igrzyska Olimpijskie 2024”, znajdzie się pakiet atrakcyjnych wizualnie ilustracji poświęconych dyscyplinom olimpijskim i olimpijskim ciekawostkom, a także tabele medalowe.
Kierownik zespołu infografiki Adam Ziemienowicz podkreślił, że w trakcie imprezy jego dział zaproponuje infografiki bieżące, jak i harmonogramy planowanych wydarzeń.
„Reagujemy też na wydarzenia: dopingi, kontuzje, rekordy. Nowinką będzie interaktywna tabela medalowa, którą można pobrać i wkleić do własnego serwisu internetowego” – zapowiedział Adam Ziemienowicz.
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Ponad 10 tys. sportowców rywalizować będzie w 32 dyscyplinach o 329 kompletów medali.
Prezentacja jest dostępna tutaj.
Źródło informacji: PAP MediaRoom