poniedziałek, 25 listopada 2024

olimp specLogo na Światowe Igrzyska Zimowe Olimpiad Specjalnych 2022 zostało zaprezentowane podczas wydarzenia na kazańskim Kremlu, gdzie odbyła się jego projekcja na budynku obiektu światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

 

KAZAŃ, Rosja, 9 lutego 2021 r. /PRNewswire/ -- W piątek 5 lutego Lokalny Komitet Organizacyjny Światowych Igrzysk Zimowych Olimpiad Specjalnych w Kazaniu 2022 przedstawił logo globalnej imprezy podczas uroczystości na kazańskim Kremlu, który jest wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Logo charakteryzuje się bogatą symboliką i powstało w ramach konkursu dla projektantów z całej Rosji. Identyfikacja wizualna opiera się na zwycięskiej koncepcji Artiemija Lebiediewa, w której Zilant – legendarny smok i symbol miasta Kazań – obejmuje stylizowany kwiat tulipana charakterystyczny dla regionu Tatarstanu i jednocześnie obrazuje rzekę Wołgę. Widok Zilanta obejmującego logo symbolizuje przyjaźń, gościnność i radość.

W środku logo widać pięć latających wokół okręgu postaci, które oznaczają globalny ruch Olimpiad Specjalnych. Postaci otacza Wołga, największa rzeka w Europie, nad której brzegami leży Kazań. Legendarny smok Zilant otacza logo, chroniąc i witając wszystkich uczestników i gości Igrzysk.

 

cytat 2 2Uważamy, że to kolorowe logo i maskotka przyciągną wzrok każdego – powiedziała Olga Slutsker, prezes Rosyjskich Olimpiad Specjalnych. - Zwraca ono uwagę na cel Rosyjskich Olimpiad Specjalnych – promowanie włączenia społecznego, sprawiedliwości i równych szans dla każdego niezależnie od możliwości”.

 

cytat 2 2Jesteśmy bardzo dumni, że symbole Kazania stały się oficjalną maskotką Igrzysk – powiedział Władimir Leonow, minister sportu Tatarstanu. - Zilant jest wyjątkowym smokiem. Jest przyjazny i swobodny oraz dodaje blasku, charakteru i różnorodności Światowym Igrzyskom Zimowych Olimpiad Specjalnych”.

 

Wydarzenie relacjonowane na żywo obejmowało projekcję logo na kazańskim Kremlu podczas koncertu z udziałem śpiewaczki mezzosopranowej Lizy Nowikowej i rosyjsko-ukraińskiego kompozytora Igora Krutoja. Liza (Elizawieta) Nowikowa jest osobą niepełnosprawną intelektualnie i prowadzi kanał na YouTube, na którym zgromadziła grono fanów, w tym wiele profesjonalnych śpiewaczek i śpiewaków operowych. Nowikowa regularnie koncertuje w swoim rodzinnym mieście Petersburg. Liza wykonała kompozycję z włoskiej opery Ulisse, która opowiada o skupieniu się na drodze, a nie na celu. Igor Krutoj jest ukraińsko-rosyjskim kompozytorem, wykonawcą, producentem i propagatorem muzyki. Krutoj organizuje konkurs New Wave dla młodych wykonawców muzyki popularnej.

Światowe Igrzyska Zimowe Olimpiad Specjalnych 2022 w Kazaniu rozpoczynają się 22 stycznia 2022 r. i weźmie w nich udział ponad 2 tys. sportowców z ponad 100 krajów, którym towarzyszyć będzie 3 tys. wolontariuszy. Kazań uchodzi za stolicę sportową Rosji i posiada obiekty sportowe, infrastrukturę i bazę wolontariuszy odpowiednią do organizacji zawodów na światowym poziomie.

Podczas Światowych Igrzysk Zimowych Olimpiad Specjalnych 2022 w Kazaniu zawodnicy Olimpiad Specjalnych i zrzeszeni partnerzy będą mieli okazję rywalizować w siedmiu dyscyplinach sportowych: narciarstwie alpejskim, snowboardzie, unihokeju, biegach narciarskich, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim i chodzeniu na rakietach śnieżnych.

 

Olimpiady Specjalne

 

Organizacja Olimpiad Specjalnych, założona w 1968 roku, to międzynarodowy ruch mający na celu wyeliminowanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Promuje akceptację wszystkich osób poprzez moc sportu i programów w dziedzinie edukacji, zdrowia i przywództwa. Olimpiady Specjalne organizują każdego roku ponad 30 wydarzeń sportowych typu olimpijskiego oraz ponad 100 tys. innych imprez i konkursów z udziałem ponad sześciu milionów sportowców i zrzeszonych partnerów w ponad 190 krajach i regionach oraz ponad miliona trenerów i wolontariuszy.

Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbywają się co dwa lata, na przemian latem i zimą oraz są transmitowane na całym świecie przez stację ESPN, oficjalnego telewizyjnego i radiowego partnera ruchu Olimpiad Specjalnych. Poprzednie Światowe Igrzyska Zimowe odbyły się w 2017 r. w Austrii.

Dowiedz się więcej: Facebook, YouTube, Instagram, LinkedIn i blog na Medium. Więcej informacji na www.SpecialOlympics.org.

 

Rosyjskie Olimpiady Specjalne

 

Organizacja Rosyjskie Olimpiady Specjalne (Special Olympics Russia) została założona w 1999 roku i jest jednym z największych programów krajowych należących do światowego ruchu Olimpiad Specjalnych. W Rosji około 130 tys. osób z niepełnosprawnością intelektualną jest zaangażowanych w wychowanie fizyczne, natomiast w ramach programu Rosyjskie Olimpiady Specjalne co roku organizowanych jest około 5 tys. imprez z zakresu kultury fizycznej na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnokrajowym. Obecnie w Rosji biura regionalne Olimpiad Specjalnych działają w 62 regionach. Rosyjscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną co roku biorą udział w międzynarodowych turniejach w ramach programu Rosyjskie Olimpiady Specjalne, w których sportowcy piastują rozmaite stanowiska przywódcze.

Special Olympics Russia przez cały rok organizuje szkolenia sportowe w różnych dyscyplinach sportowych typu olimpijskiego, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Szkolenie przyszłych uczestników Olimpiad Specjalnych na terenie całej Rosji już się rozpoczęło. Rosyjscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną mogą dołączyć do zespołu w swoim regionie za pośrednictwem strony internetowej: https://specialolympics.ru/programs

 

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1434328/Special_Olympics_International_Kazan_2022.jpg

 

Źródło: Special Olympics International

 

Logo MediaRoom

 

 

Dodaj komentarz

sport na pasku