W hali ogólnodostępnej Portu Lotniczego Wrocław można zobaczyć ponad 200 zdjęć, których autorami są najlepsi fotoreporterzy w Polsce. To wszystko w ramach wystawy Grand Press Photo 2017. Wstęp wolny.
Grand Press Photo to ogólnopolski konkurs fotografii prasowej, organizowany nieprzerwanie od 2005 roku przez magazyn „Press”. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej. Każdego roku biorą w nim udział najlepsi fotoreporterzy w Polsce. Od 27 listopada Port Lotniczy Wrocław gości wystawę Grand Press Photo 2017. Pasażerowie i wszyscy, którzy odwiedzą wrocławskie lotnisko do 6 stycznia, zobaczą ponad 200 prac konkursowych - zdjęcia pojedyncze, fotoreportaże, projekty dokumentalne i portfolio (nowa kategoria). - Fotografię prasową przez długi czas postrzegano w Polsce bardziej jako rzemiosło niż sztukę, a to jest przecież super-sztuka – podkreśla Jiří Siostrzonek, członek jury Grand Press Photo 2017. - Poprzez informację, jaką niesie, i swoją estetykę zdjęcia prasowe mówią o czymś, co jest ważne dla ludzi. Oglądając prace zgłoszone na konkurs, mogliśmy zobaczyć, że na wielu jest jakaś historia, którą znamy, ale przychodzi moment, gdy kończą się słowa i następuje obraz, i to on pokazuje to, czego słowa nie są w stanie przekazać – dodaje.
Na wrocławskim lotnisku można zobaczyć między innymi Zdjęcie Roku. Fotografia Anny Bedyńskiej przedstawia Wasilija i jego matkę, która poświęciła życie na walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa. Kobieta wyciągnęła swojego syna z kolonii karnej, gdzie spędził 13 lat, udowadniając, że jest niewinny. Nie brakuje lokalnych akcentów – goście wystawy zobaczą nagrodzony w konkursie fotoreportaż „Boskie dzieci”. Jego autorką jest wrocławska fotografka Anna Gondek-Grodkiewicz, która otrzymała główną nagrodę w kategorii Życie Codzienne.
– Jesteśmy dumni, że możemy być częścią projektu, oddającego hołd polskiej fotografii prasowej. Wrocławskie lotnisko zawsze jest otwarte dla prac inspirujących, ciekawych artystów. To dobre miejsce dla sztuki, ponieważ gromadzi podróżnych z całej Europy – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Warto przypomnieć, że wcześniej w terminalu wrocławskiego lotniska można było obejrzeć wystawę retrospektywną „Ślady istnienia”, która była hołdem dla zmarłej w kwietniu Magdaleny Abakanowicz. Port Lotniczy Wrocław gościł także niezwykłe szklane rzeźby Tomasza Urbanowicza czy „Linie” Urszuli Wilk. Przed terminalem Portu Lotniczego Wrocław znajduje się też instalacja kinetyczna Copernicus, która inspirowana jest układem słonecznym. Jej autorem jest wrocławski artysta Piotr Jędrzejewski, który na koncie ma wiele nagród i kilkadziesiąt międzynarodowych wystaw, między innymi w Europie i Azji. Natomiast podczas wydarzeń towarzyszących piątym urodzinom Portu Lotniczego Wrocław, w terminalu odbył się koncert „Frank Sinatra i przyjaciele”, w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.