piątek, 22 listopada 2024

debiutant z brzeguNowy polski film dla widzów młodszych i starszych „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja, to wymarzona okazja by na film wybrali się zarówno rodzice z dziećmi, jak i dziadkowie z wnukami.

Jesteśmy przekonani, że to będzie dobre półtorej godziny spędzonej razem - rodzinnie.

Film zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci - ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele - magiczne, kolorowe ptaki. Opowiada o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz… Magiczne drzwi prowadzą do świata "we śnie". Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać.

Tajemniczy Dolny Śląsk

Zdjęcia były realizowane przede wszystkim w urokliwych zakątkach Dolnego Śląska - w którym reżyser Krakus jest zakochany. Ten film to w największym uproszczeniu "Polski Tim Burton”. Zatem miejsca nie będą łatwe do rozpoznania, gdyż zostały skrupulatnie przetworzone w zaawansowanej technice komputerowej, tak, aby nadać im nowy plastyczny walor tworzący magiczną rzeczywistość filmu dla dzieci. Zdjęcia na Dolnym Śląsku odbywały się między innymi w okolicach Wrocławia, na wzgórzach i w lasach w pobliżu Kłodzka, Wałbrzycha, Kudowy Zdrój, Nowej Rudy, Bielawy, Radkowa... Wprawne oko rozpozna labirynt skalny zaklętego w kamień miasta tuż obok szczytu Szczelińca w Parku Narodowym Gór Stołowych. Turyści kochający góry rozpoznają też granie Karkonoszy. Ciekawostką była realizacja zdjęć w najwyżej położonym w Polsce kamieniołomie w Jakuszycach, który znajduje się na wysokości 1050 n.p.m. Bazą ekipy dla tych zdjęć była Szklarska Poręba. Najwięcej dni w jednym miejscu ekipa spędziła w Jeleniej Górze. To tu był główny obiekt zdjęciowy - tajemniczy dom ekscentrycznej ciotki głównego bohatera. Obiektem marzeń i westchnień filmowców okazał się być Zameczek w dzielnicy Zaborze. Znajdująca się na ul. Jana Pawła II 18 zwana zameczkiem willa, Maxa Erfurts’a. Piękny urokliwy zabytkowy obiekt, który czeka na swoje lepsze czasy. Jednak otoczenie domu, aby dać wrażenie, że stoi na odludziu było kręcone w Szalejowie Dolnym. Mroczne otoczenie miasta Krwawca i wielki mur broniący do niego dostępu filmowcy umieścili na łąkach w Krajanowie. Najmroczniejsze sceny baśni, czyli miasto antagonisty głównego bohatera zwanego Krwawcem, zostało zlokalizowane na ulicach Bystrzycy Kłodzkiej, w której, tu ciekawostka - to wiele lat wcześniej swój słynny film pt.: ”Nikt nie woła” realizował wieki polski reżyser Kazimierz Kutz.

Scena wypadku samochodowego została nakręcona na drodze pomiędzy Jaworem a Świerzawą tuż obok małej miejscowości Muchowo.

Ten film to pierwsze, zrealizowane z takim rozmachem i efektami specjalnymi polskie kino, które spodoba się całej rodzinie. Idąc do kina, widzowie będą mogli jednocześnie zrobić coś dobrego, bo część dochodów ze sprzedaży biletów, zostanie przekazana Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”

 

"Za niebieskimi drzwiami" już od 4 listopada w kinach!

 

Za niebieskimi drzwiami 1

 

Traillery dostępne są pod adresami:

Młodzi bohaterowie....

 

Dominik Kowalczyk - główny bohater / Trójmiasto Gdańsk

Sara Ługowska - dziewczynka / Trójmiasto Gdańsk

Oskar Wojciechowski - okularnik / Brzeg woj. Opolskie

 

Ewa i Witold Nieć 

 

muzy na pasku male