piątek, 22 listopada 2024

mogilnicka-nowinyNadeszła jesień, a wraz z nią powróciły Wieczory Piastowskie. Ponownie aula Państwowej Szkoły Muzycznej 28.X.2014 roku stała się małym teatrem. Wieczór był patriotyczny, poświęcony Powstaniu Warszawskiemu z 1944 roku.


O powstaniu bardzo ciekawie mówił uczestnik tych wydarzeń kapitan Stanisław Wołczaski ps. ?Kazimierz". Podczas powstania był łącznikiem, kolporterem prasy podziemnej. Bardzo żywo wspominał wydarzenia sprzed 70 lat. Mówił barwnie, przeplatając humorystycznymi wierszykami, bo tych także podczas powstania nie brakowało.
Dużą część widowni stanowiła młodzież. W czasie dyskusji widać było duże zainteresowanie tematem, choć dla tej grupy słuchaczy to zamierzchła historia. Prelegent podczas powstania był w wieku tych młodych ludzi i może dlatego szybko nawiązała się nić porozumienia.
Kiedy w kuluarach spytałam o celowość walki i olbrzymich stratach usłyszałam: naród polski po 1600 dniach okupacji, poniżenia, głodu, niepewności jutra spontanicznie stanął do nierównej walki z okupantem. Postawiono wszystko na jedną kartę. Powstanie planowane na 4 ? 5 dni trwało 63 dni tylko dzięki wspaniałej postawie powstańców. Gniew, poczucie upokorzenia wyzwalało nadludzkie siły. W powstaniu brały udział dzieci, które na równi z dorosłymi walczyły i ginęły. To była heroiczna walka.

Po części oficjalnej nastrajającej do zadumy nastąpiła część artystyczna. Wykonawcami byli uczniowie, absolwenci i nauczyciele P.S.M. Wystąpił chór przy akompaniamencie Jadwigi Kity, który wykonał powszechnie znane utwory powstańcze. Usłyszeliśmy: Hymn Szarych Szeregów, Warszawskie dzieci, Pałacyk Michla, Hej, chłopcy, bagnet na broń, Marsz Mokotowa.
Wzruszające było wykonanie piosenki ?Dziś idę walczyć Mamo", którą śpiewał najmłodszy z wykonawców Kacper Jaworski. Usłyszeliśmy dwa utwory: ?Zasmuciła się piosenka" i ?Mała dziewczynka z AK" w wykonaniu Dominika Antonowicza - akordeon, Szymona Dobrzańskiego - fortepian i Dawida Eismart - śpiew.
Na zakończenie wykonano dwa utwory: Warto wierzyć i Pieśń Szarych Szeregów. Wystąpiły Natalia Jakubowska, Anastazja Soja - śpiew Dominik Matuszczak ? gitara.
Piękna chórzystka Aleksandra Skowronek była także narratorem. Podniosło to dramaturgię wykonywanych utworów.

Wieczór podniosły, budujący, dostarczył wielu wzruszeń i przypomniał bardzo lubiane utwory powstałe podczas wielkiego zrywu Narodu Polskiego.

Pomysłodawcą Wieczorów Piastowskich jest Ewa Toporowska ? nauczycielka P.S.M., osobą wspierającą przedsięwzięcie jest historyk z wykształcenia, współtwórca kwartalnika historyczno-krajoznawczego pt. ?Historia Lokalna" Wiktor Krzewicki.
Z moich obserwacji wiem, że bliski jest mu temat powstań narodowych oraz ludzi, którzy poświęcili życie w imię wyższych ideałów np. Żołnierze Wyklęci.
Chwała mu za to.

 

muzy na pasku male