sobota, 23 listopada 2024
kresyPrzez dwa dni Brzeg rozbrzmiewał lwowską piosenką, wierszem i literaturą. Można też było delektować się wschodnimi smakami kulinarnymi. Ucztę dla duszy i ciała zawdzięczamy organizatorom: Towarzystwu Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Muzeum Piastów Śląskich i Brzeskiemu Centrum Kultury.

Impreza odbyła się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebesty, Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i Burmistrza Miasta Brzegu Wojciecha Huczyńskiego „Dni Kultury Lwowskiej”.

W sobotę 23 października br. w BCK wystąpili uczniowie z Państwowego Gimnazjum nr 3 im. Orląt Lwowskich. Uczniowie świetnie naśladowali Szczepcia i Tońcia. Wesołe, ale też rzewne kresowe pieśni zaprezentował zespół „Inwencja” z Klubu Garnizonowego w składzie Andżelika Skowronek, Kaja Koronkiewicz, Urszula Kochanowicz, Tina Kasprzak. Po przerwie brzeżan bawił kabaret „Pacałycha” z Bytomia, lwowski humor przeplatając zabawną polską polityczną rzeczywistością. Niedzielne świętowanie rozpoczęło się uroczyście - Mszą Świętą w intencji kresowiaków w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Mszę poprzedziła recytacja wiersza Janusza Rzepkowskiego „Gdzie byłeś Panie Boże” w wykonaniu ucznia PSP w Kopicach.

lwowskie_klimaty


Po mszy na zamku Piastów Śląskich odbyło się spotkanie autorskie z pisarzami literatury kresowej: Tadeuszem Bednarczukiem, Stanisławem Nicieją, Stanisławem Srokowskim i Januszem Rzepkowskim. Autorzy ci badają i opisują historię polskich kresów, jej tragiczne momenty, które wpływały na losy zamieszkujących tam Polaków, ale też Ukraińców. Dzieła te przybliżają czytającym wiele cennych zabytków m.in. jak to jest w ostatniej książce Stanisława Nicieji Cmentarz Łyczakowski, czy barwny lwowski dialekt jakim posługuje się autor wierszy o Lwowie Janusz Rzepkowski. Ucztę dla ducha uzupełniła różnorodna kresowa kuchnia. Pierogi, gołąbki, barszcz, kulikowski chleb i precle przygotowane przez gospodynie z Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic cieszyły podniebienia gości.

„Dni Kultury Kresowej” to nie tylko czas radości i zabawy. Związani z Lwowem brzeżanie z nostalgią mieli okazję powspominać losy swoje lub swoich rodzin. Czasem są to historie bardzo smutne, wręcz tragiczne, ale zdarzają się i zabawne, gdyż lata młodości zawsze wspominamy z żalem za tym co odeszło. Dobrze się dzieje, że dzięki Alicji Zbyryt i Alicji Heflich kultura lwowska przetrwała, a dzieci i młodzież z brzeskich szkół pełnymi garściami mogą czerpać z lwowskiej skarbnicy kulinarnej. Alicja Zbyryt i Alicja Heflich na zakończenie „Dni Kultury Lwowskiej” otrzymały wiele podziękowań, a z rąk starosty Macieja Stefańskiego pamiątkowe medale „X-lecia Powiatu Brzeskiego”.


Brygida Jakubowicz

muzy na pasku male