czwartek, 25 kwietnia 2024

chopin portretW ostatniej sali wystawy czasowej Chopin. Potęga znaku w Muzeum Fryderyka Chopina umieszczony został jeden z najsłynniejszych portretów kompozytora autorstwa Ary’ego Scheffera.

 

 

Płótno przyjechało do Warszawy z Dordrechtu, rodzinnego miasta artysty. W warszawskim muzeum można je oglądać do 30 stycznia 2022 r.

 

Z biegiem lat ten słynny, wyidealizowany i nieskomplikowany kompozycyjnie obraz przeobraził się w znak rozpoznawczy o potężnym zasięgu. Możemy się o tym przekonać wypatrując nawiązań do portretu – bardziej lub mniej przetworzonego – w pozostałych pracach prezentowanych na wystawie: Marcina Maciejowskiego, Anny Piesiewicz, Roberta Kuty, Anny Suwałowskiej, Jerzego Sachy, Piotra Micherewicza czy Agaty Anny Gaber (Peperski).

 

Już 8 stycznia o godz. 16:00 odbędzie się specjalne oprowadzanie po wystawie – o ekspozycji opowie Marta Tabakiernik, jej kuratorka. Kolejne oprowadzanie kuratorskie będzie miało miejsce 22 stycznia, zaś tajniki tworzenia wystawy zdradzi dr Seweryn Kuter.

 

W ramach cyklu „Salon Chopinowski” 15 stycznia o godz. 15:00 Muzeum Fryderyka Chopina zaprasza na wykład, który poprowadzi Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Obecność portretu w Polsce stanie się pretekstem do rozmowy o sylwetce jego autora. Ary Scheffer był jedną z wielu postaci świata kultury z najbliższego kręgu Chopina. Bliskim przyjacielem kompozytora był też Eugène Delacroix. Czy wiemy, prace którego z malarzy bardziej mu się podobały? Wydarzenie realizowane w ramach #RokRomantyzmuPolskiego.

 

Wydarzenia dostępne w ramach biletu wstępu do Muzeum: www.bilety.nifc.pl.

Muzeum czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach 11:00-19:00.

 

PAP MediaRoom

 

 

 

 

muzy na pasku male