sobota, 22 stycznia 2022

dom artysty glucholazyFundacja Benevolens zaprasza 15 września o godz. 11:00 na prezentację nowego Domu Artysty przy ul. Parkowej 12 w Głuchołazach. Do odresturowanego, ponad 100-letniego budynku w otoczeniu 2 hektarów zabytkowego parku zdrojowego już wkrótce będą mogli przyjeżdżać artyści profesjonalni i amatorzy.

 

 

 

„Zauroczyło nas to piękne miejsce, doskonałe dla odpoczynku i pracy twórczej” – wyznaje Joanna Krawczyk-Gluch.

 

Realizowany od 2017 r. projekt „Ochrona dziedzictwa kulturowego na terenach przygranicznych poprzez remont zabytkowego pensjonatu w Parku Zdrojowym w Głuchołazach” jest na ukończeniu. Kameralny, składający się z 9 pokoi obiekt, przeznaczony dla maksymalnie 22 osób przyjmuje już rezerwacje na styczeń 2022 r. - zarówno na pobyty indywidualne, jak i grupowe warsztaty czy plenery.

 

Projekt realizuje Fundacja Benevolens wraz z partnerami: Związkiem Polskich Artystów Plastyków okręgu opolskiego, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich z Katowic, Fundacją „Dla Dziedzictwa” z Opola oraz Fundacją Ballestrem z Gliwic. Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego na lata 2014 -2020 oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

cytat 2 2W 2014 roku przyjechaliśmy do Głuchołaz w poszukiwaniu miejsca na siedzibę fundacji. Zauroczył nas park i zabytkowe, choć zrujnowane budynki. Ambitnie postanowiliśmy odrestaurować zarówno park jak i budynek przedwojennej Waldschule - Leśnej Szkoły. Po burzliwych dyskusjach w zarządzie fundacji postanowiliśmy stworzyć tam Dom Artysty, bo to piękne miejsce jest doskonałe dla odpoczynku i pracy twórczej” – mówi Joanna Krawczyk-Gluch, prezes Fundacji Benevolens.

 

Budynek Waldschule ufundował w 1908 roku Hrabia Franciszek Ballestrem, śląski potentat przemysłowy. W budynku przebywały, na 2 tygodniowych bezpłatnych pobytach edukacyjno-zdrowotnych, dzieci pracowników śląskich kopalń i hut. Leśna Szkoła funkcjonowała na podobnych zasadach jak dzisiejsze zielone szkoły.

 

Po II Wojnie Światowej budynek został przejęty przez Fundusz Wczasów Pracowniczych i był przez niego eksploatowany do 1997 roku.

 

cytat 2 2Stan techniczny budynku, który od 1997 r. stał pusty i niszczał, był bardzo zły: stropy między kondygnacjami i częściowo ściany zewnętrzne były zawalone, brakowało stolarki okiennej i drzwi, posadzek i schodów wewnętrznych, piwnice zostały trwale zalane, a przegniła konstrukcja więźby dachowej uniemożliwiała bezpieczne użytkowanie budynku” – opowiada Joanna Krawczyk-Gluch.

 

Koszt rewitalizacji liczącego ok. 540 m2 budynku wyniósł 4 mln zł, z czego 80 proc. zostało sfinansowane z funduszy europejskich Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. 20 proc. kosztów to wkład własny Fundacji, który Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zasiliło kwotą 80 tys. zł.

 

W ramach projektu zrealizowano kompleksową odbudowę wraz z przebudową wnętrz zabytkowego budynku, z zachowaniem jego bryły i zewnętrznego charakteru. Wykonano instalacje i wyposażono pomieszczenia, dostosowano budynek również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Zrewitalizowany został również park, gdzie do odtworzenia dawnego układu parku zdrojowego posłużono się widokówkami i zdjęciami dokumentującymi stan historyczny.

 

W nowym Domu Artysty będą odbywać się prezentacje, koncerty, prelekcje, plenery, warsztaty. Pozwolą na propagowanie kultury i sztuki wśród społeczności lokalnej oraz przybywających do Głuchołazów turystów.

 

Prezentacja obiektu połączona z briefingiem prasowym odbędzie się 15 września o godzinie 11:00 w Głuchołazach przy ulicy Parkowej 12. W trakcie wydarzenia zostanie otwarta wystawa prac malarskich członków Związku Artystów Polskich z okręgu opolskiego, którą muzycznie uświetni występ ksylofonisty i cymbalisty Jana Weznera. Wydarzenie zakończy projekcja filmu o historii szlachty śląskiej.

 

Rezerwacji na pobyty w Domu Artysty można dokonywać na stronie: http://domartysty.pl/pl/2017/kontakt

 

 

Logo MediaRoom

 

 

 

Dodaj komentarz

muzy na pasku male