wtorek, 15 lipca 2025

frankonia01 1536x864Ten znaczący turystyczny region o różnorodności kulturowej, krajobrazowej, architektonicznej i kulinarnej

 

 

 

Würzburg, Twierdza Marienberg z winnicą, © Congress-Tourismus-Würzburg/A. Bestle

 

 

 

Znajduje się w przeważającej części w Bawarii, na północ od Dunaju, po obu stronach rzeki Men. Uważany jest za serce Niemiec.

 

Łączy fascynującą naturę z romantycznymi miastami, oferując dużo możliwości odwiedzającym z każdej grupy wiekowej. Ten wyjątkowy potencjał tworzą: 16 wypoczynkowych krain, 15 miast oraz 19 uzdrowisk.

 

Szczególną rolę temu obszarowi wyznacza historia, której początki sięgają osadnictwa Frankończyków już w VI w., aby w następnych wiekach stać się ojczyzną licznych margrabiów, książąt-biskupów i pełnić funkcję królestwa Franków.

 

 

Spotkanie branżowe

 

Zostało zorganizowane przez Niemiecką Centralę Turystyki/o Warszawa w Villi Foksal w drugiej połowie maja. Przybyli na nią licznie przedstawiciele: stowarzyszenia turystycznego Frankonii (FrankenTourismus) – Claudia Büttner, Jörg Hentschel i 15 miejskich placówek, odpowiedzialnych za marketing, organizację kongresów, informację turystyczną. Dzięki uczestnictwu Browaru Bawarii, jego produkty można było degustować podczas kolacji, w tym typowe dla Frankonii piwo Weizenbock.

 

Dla krajowej branży turystycznej i reprezentantów mediów była to doskonała okazją do zapoznania się z różnorodną ofertą tej części Bawarii i nawiązania kontaktów biznesowych. Specjalnie na to wydarzenie została przygotowana broszura w języku polskim pt.: „Wskazówki i inspiracje 2025/2026/Inteligentne planowanie – zachwyceni turyści”.

 

Na 76 stronach przedstawione są krótkie informacje dot. 15 miast oraz rozdziały inspirujące do odkrywania regionu pieszo, rowerem, podczas rejsu lub wyboru tematycznej trasy, np. po zabytkach UNESCO lub korzystając ze szlaków, a te są następujące: Romantyczny, Zamków, Kultury Żydowskiej, Dwa Kółka, Kulinarny, Krainy Wina i Piwa.

 

Link do katalogu: https://catalogs.frankentourismus.de/?catalog=FT_Booklet-Trade-Polen_2025

 

Strony 56-59 tego katalogu poświęcone są zakwaterowaniu.

 

 

5 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO

 

 

frankonia02 1536x864

Bayreuth, Opera Margarbiów (UNESCO), © FrankenTourismus/Loic Lagarde

 

Skarby kultury Frankonii z tej listy cieszą się światowym rozgłosem. Należy do nich Opera Margrabiów w Bayreuth (1745-1750), uważana za najlepiej zachowany teatr barokowy na świecie. Tuż obok w 2023 r. otwarto Muzeum Historii Gmachu Opery z interaktywną ekspozycją o szczegółach architektonicznych obiektu oraz kulturze festiwalowej i teatralnej na bawarskim dworze w epoce baroku.

 

Miasto słynie z organizowanego tu corocznie festiwalu, poświęconego twórczości kompozytora Richarda Wagnera.

 

 

frankonia03 1536x864

Würzburg, Sala Cesarska Pałacu Rezydencjonalnego, © Romantische Straße Toristik- Arbeitsgemeinschaft GbR/Eugenio Bersani/Latitudes Travel Magazin

 

”Do najważniejszych pałaców barokowych Europy zaliczana jest okazała rezydencja biskupia w Würzburgu (1720-1744). Budowla słynie z 400 bogato zdobionych wnętrz, wiele z nich zachwyca zwiedzających swoim pięknem i kunsztem dekoracji, a szczególnie: Sale Cesarska i Biała, Gabinet Luster ze ścianami zbudowanymi z tafli luster, w które wkomponowane są malowidła. Obiekt otacza tarasowy ogród barokowy, ozdobiony licznymi rzeźbami przedstawiającymi postaci mitologiczne.

 

W Rezydencji mieści się wielka winiarnia. Jej początki sięgają 1719 r., dlatego Würzburg uważany jest za winną stolicę Frankonii.

 

Wysoko wznosi się średniowieczna Twierdza Marienberg, gdzie już w 706 r. został wyświęcony kościół Matki Bożej, a do 1719 r. mieszkali książęta-biskupi. Stąd rozciąga się wspaniały widok na rzekę Men i pływające po niej statki wycieczkowe.

 

 

frankonia04 1536x864

Würzburg, panorama miasta ze statkami wycieczkowymi, © Congress-Tourismus-Würzburg/A. Bestle

 

Kolejny zabytek z listy UNESCO to Starówka w Bambergu, należącego do grona najstarszych centrów Niemiec. Ze względu na długą i bogatą historię funkcjonują różne określenia: „Frankoński Rzym”, „Miasto baroku”, „Mała Wenecja”, czy „Miasto góra” z powodu położenia na siedmiu wzgórzach.

 

 

frankonia05 1536x864

Bamberg, Stary Ratusz z mostem ratuszowym, zabytek UNESCO, © DZT/Florian Trykowski

 

Szczególnymi klejnotami unikatowego zespołu miejskiego są: katedra romańska (przebudowana w stylu gotyku), pałac arcybiskupi (XV w.), Dom Böttingera, ratusz i licząca ponad 1000 domów zabytkowa zabudowa starówki, zachowana prawie w niezmienionym stanie.

 

 

frankonia06 1536x864

Bad Kissingen, park zdrojowy z budowlą arkadową, © Bayer. Staatsbad Bad Kissingen GmbH

 

Bad Kissingen znalazło się na liście UNESCO, jako jedno z „wielkich miast uzdrowiskowych Europy”. Jest uznawane za modelowy kurort dla początku XX w. i pioniera nowoczesnego sektora lecznictwa sanatoryjnego.

 

Ostatni zabytek UNESCO to Limes Górnogermańsko-Retycki, czyli fragment rzymskiego systemu umocnień granicznych, rozciągający się miedzy Renem, a Dunajem o łącznej długości 550 km. W tym regionie znajduje się tylko krótki odcinek.

 

www.frankentourismus.com/specials/unesco-world-heritage/

 

 

Norymberga, stolica Frankonii

 

 

frankonia07 1536x864

Norymberga, Dom Albrechta Dürera, © Uwe Niklas

 

Jest największym miastem tej krainy i drugim co do wielkości w Bawarii. Jego symbolem jest Albrecht Dürer (1471-1528), genialny malarz i rytownik, wszechstronny twórca, uważany za najwybitniejszego artystę niemieckiego renesansu.

 

W czteropiętrowym domu z muru pruskiego, w którym spędził ostatnie 20 lat życia, zostało stworzone muzeum z oryginalnymi pomieszczeniami (salon, pracownia artystyczna, kuchnia). Prezentacje multimedialne ilustrują szerokie spektrum prac, stanowiących ekspozycje licznych galerii, głównie w Niemczech, ale także m.in.: we Florencji, w Londynie, Wiedniu.

 

Najpiękniejszą częścią Norymbergi jest Starówka, odbudowana po zniszczeniach II wojny światowej. Na szczególną uwagę zasługują: dwa kościoły: Najświętszej Maryi Panny z XIV w. i św. Wawrzyńca z pięknymi witrażami i rzeźbami, również autorstwa Wita Stwosza (spędził tu ostatnie lata życia), dom Nassauer Haus z XIII w., renesansowa Fontanna Cnót, średniowieczny kompleks zamkowy z najważniejszą częścią, tzw. cesarską.

 

Miasto skrywa w swojej historii także mnóstwo mroku i tragicznych zdarzeń, dotyczących hitleryzmu. Są to np. pozostałości gigantycznej trybuny, z której Hitler przemawiał do tłumów, dużych rozmiarów niedokończona sala kongresowa, wzorowana na rzymskim Koloseum. Od 2001 r. mieści się tu siedziba Centrum Dokumentacji Terenów Zjazdów Partyjnych III Rzeszy, stanowiące archiwum tego okresu.

 

 

15 miast Frankonii

 

 

frankonia08 1536x864

Coburg, Zamek na wzgórzu, © Rainer-Brabec, Coburg Marketing

 

Ta liczba oznacza także największe zagęszczenie miast średniowiecznych w Niemczech. Na szczęście odległości pomiędzy nimi są nieduże. Trio Norymberga-Fürth-Erlangen wywołuje zachwyt wieloma wrażeniami. Wzdłuż rzeki Men niczym perły na sznurze jawią się Aschaffenburg, Schweinfurt i Kulmbach.

 

Ansbach i Coburg odsłaniają swą arystokratyczną przeszłość, a Rothenburg nad Tauber, Dinkelsbühl i Forchheim wyglądają, jakby zatrzymały się w czasie i nadal tkwiły w średniowieczu. W mieście biskupim Eichstätt, podobnie jak w Würzburgu, Bambergu i Aschaffenburgu, książęta kościelni pozostawili po sobie ślady doniosłej działalności (www.frankentourismus.com/cities/).

 

Trasa „Kraina Wina i Piwa”

 

Smak winogron, uprawianych na tym obszarze od wielu wieków, jest efektem panującego tu klimatu i mineralnych gleb wzdłuż Menu.

 

Także bogactwo owoców (wiśni, czereśni, mirabelek, brzoskwiń, tarniny, jabłek, gruszek, oliwek) zapewnia świetnie rozwinięty wyrób likierów, szlachetnych winiaków i innych rodzajów wódek.

 

 

frankonia09 1536x864

Zbiór wiśni, Gößweinstein | Fränkische Schweiz, © FrankenTourismus/FRS/Andreas Hub

 

Jednak najdłuższa miejscowa tradycja, dot. produkcji trunków, należy do piwa. Decydujący wpływ na to ma różnorodność soków jęczmiennych, co pozwala na uzyskiwanie dużego wachlarza smaków. Ich jakość można poznać w licznych obiektach gastronomicznych, których wybór jest ogromny, a pod względem liczby browarów Frankonia zajmuje pierwszą pozycję nie tylko w Niemczech, ale też w Europie.

 

Ciekawostką jest ciemne piwo wędzone Schlenkerla z Bambergu, o ostrym korzennym aromacie, produkowane od ponad 300 lat.

 

Specjalną ofertę posiadają ich producenci, zapraszając do zwiedzania winnic i browarów, połączonych także ze skosztowaniem różnych trunków.

 

 

frankonia10 1536x864

Norymberga, Święto Starego Miasta, © Uwe Niklas

 

Do przyrządzania potraw wykorzystuje się tutejsze warzywa, stąd w menu można znaleźć zupy: cebulową, dyniową, szparagową, jarzynową, a jako dodatek np. pieczone pory lub brukselki. Do ulubionych dań głównych należą białe szparagi, a z mięsnych: pierś z kaczki, karp w słodzie piwnym, jagnięcina, raki w marynacie chrzanowej, pieczona lub gotowana wieprzowina, gulasz z cielęciny, kluski ziemniaczane z dodatkiem bułki, a na deser: pierniki z migdałami i ciasto drożdżowe z mięsem, znane jako frykadele.

 

Bardzo popularna jest smażona wieprzowa kiełbaska, podawana najczęściej z kapustą, majerankiem.

 

 

Urlop aktywny

 

 

frankonia11 1536x864

Schody na Wielki Haberstein, Wunsiedel Fichtelgebirge, © Tourismuszentrale Fichtelgebirge/Florian Trykowski

 

Znajduje się tu 10 parków przyrody o łącznej powierzchni około 15 000 km² (broszura – str. 60-61). Każdy z nich posiada swój niepowtarzalny charakter.

 

Przez kilka z nich przebiega Frankoński Szlak Górski o długości 428 km, łącząc najwyższe wzniesienia regionu. Zachwyca spektakularnymi formacjami skalnymi i urzekającymi lasami.

 

Świetnie rozwinięta jest sieć szlaków rowerowych, łączących naturę z kulturą. Szczególnie popularne są: przez Pojezierze Frankońskie, wzdłuż kanału Men-Dunaj i Droga Rowerowa Menu, której trasa przebiega przez Parki Narodowe Frankonii i Fichtelgebirge oraz Rezerwat Przyrody Steigerwald.

 

 

Relaks w 19 uzdrowiskach

 

Możliwość dobrego wypoczynku dzięki ofercie, w tym: nowoczesnych term, stref saun, zabiegów odnowy biologicznej i specjalnych atrakcji: basenów – pierwszego w Niemczech, wypełnionego wodą leczniczą i o stężeniu soli podobnym do wody Morza Martwego.

 

www.frankentourismus.com/specials/health-park/

 

 

Podróż do i po Frankonii

 

Dojazd samochodem różnymi autostradami. Dobrą opcją jest transport publiczny Niemieckich Kolei z dużą siecią połączeń (www.bahn.de). W regionie wystarczy kupić jeden bilet w ramach projektu Verkehrsverbund Großraum Nürnberg” i odbywać wycieczki na obszarze 20 433 km². Do projektu należy 140 firm transportowych.

 

www.vgn.de/en/

 

 

frankonia12 1536x864

Podróż łodzią po Jeziorze Weißenstädter, © FrankenTourismus/FIG/Hub

 

 

Kalendarz wydarzeń – www.frankentourismus.com/calendar-of-events/

 

 

Tekst: Majka Fudała na podstawie materiałów Tourismusverband Franken

TTG

 

panorama album

 Kazimierz Dln Fotor

 

reportaze na pasku