Przyciągające wzrok krajobrazy; krystalicznie czysta woda otaczająca złociste wybrzeża; niepowtarzalna tradycyjna architektura; surowe piękno krajobrazu i dziewicza atmosfera: tym wszystkim zachwyca odwiedzających wyspa Skopelos.
Ponieważ jej teren jest w większości pokryty lasem sosnowym, z pewnością zauroczy Cię wszechogarniająca zieleń. Skopelos należy do archipelagu wysp Sporady i posiada trzy porty: Skopelos, Agnontas i Glossa. Jej starogrecka nazwa brzmiała Peparithos, na cześć syna Dionizosa i Ariadny, który był uważany za pierwszego mieszkańca wyspy, natomiast jej dzisiejszą nazwa, zgodnie ze wzmiankami w tekstach Ptolemeusza, obowiązuje od II wieku naszej ery.
Najmocniejszą stroną Skopelos są oszałamiające plaże z sosnami dotykającymi turkusowych wód, a także niepowtarzalna lokalna kuchnia. Jeśli już byłeś na wyspie, to wiesz doskonale że nikt nie może się oprzeć ich znanemu w całym kraju sernikowi ze strifti (skręconym ciastem filo).
Wyspa zyskała międzynarodową sławę, gdy hollywoodzcy producenci wybrali ją na plener do kręcenia słynnego filmu „Mamma Mia!”, czyniąc z niej tym samym miejsce wypoczynku dla turystów z całego świata.
Kaplica Świętego Jana. Żródło: K. Andreou / Archiwum GNTO
Wycieczka po wyspie
Piękna stolica wyspy, Chora, położona jest na zboczu wzgórza i rozciąga się wokół średniowiecznego zamku z pięknymi widokami na Morze Egejskie. Najlepiej jest rozpocząć swoją podróż od miejskiego portu od kościoła Panagitsa tou Pyrgou (Najświętszej Marii Panny Zamkowej), gdzie kręte i wąskie brukowane uliczki doprowadzą Cię do weneckiego zamku z XIII wieku. W drodze do zamku można zatem niespiesznie podziwiać to malownicze miasteczko, szczególnie jego niezwykłe kamienne domy nietknięte przez czas, z towarzyszącymi im malowniczymi dziedzińcami. Warto poświęcić chwilę i zatrzymać się przy kościele Świętego Atanazego (Agios Athanasios), który jest najstarszą świątynią na wyspie i pochodzi z IX wieku.
Wybierz się w podróż w czasie po bogatej historii wyspy, odwiedzając Muzeum Folkloru, mieszczące się w odrestaurowanym XVIII-wiecznym okazałym gmachu. Możesz tu zapoznać się z życiem mieszkańców w minionych wiekach oraz dowiedzieć się więcej o zwyczajach wyspy. Jeszcze więcej szczegółów z przeszłości poznasz odwiedzając muzeum Rezydencji Wakracasów, znajdujące się w centrum Chory. Jest to typowa dla Skopelos trzypiętrowa konstrukcja, a w środku wystawiane są przedmioty osobiste związane z miejscowym rodem Wakracasów. Warto przy okazji zajrzeć na piękny zielony dziedziniec, który obecnie służy jako przestrzeń do organizowania wydarzeń kulturalnych.
Chora. Żródło: K. Andreou / Archiwum GNTO
Inne zabytki, których nie można przegapić, to imponujące klasztory bizantyjskie, takie jak Evangelistrias i Timiou Prodromou, położone w reprezentacyjnych częściach miasta. Stary klasztor Evangelistrias, położony na wschód od Chory (odrestaurowany w 1712 r.), słynie z fortyfikacji i wspaniałych widoków na miasto i port. Ciekawym punktem jest także Episkope – budynek z czasów panowania weneckiego, budowany z przeznaczeniem na siedzibę biskupa Skopelos. Z powodu inwazji pirata Barbarossy na wyspę w 1538 roku, nigdy nie został ukończony.
Utrzymany w tradycyjnym wyspiarskim stylu Dom Pawlosa Nirwanasa, greckiego uczonego urodzonego na Skopelos – znajduje się w mieście Chora i jest obecnie przestrzenią wystawienniczą ukazującą podróż wyspy poprzez wieki: od starożytności do współczesności.
Do najważniejszych starożytnych sanktuariów położonych wokół miasta Peparithos (i jednocześnie najstarszych na całym Morzu Egejskim) należy sanktuarium w Asklepionie, położone na południowy wschód od zatoki Skopelos w regionie Livadi-Ambeliki, które zostało odkryte dzięki inskrypcji poświęconej starożytnemu bogu medycyny – Asklepiosowi. Liczne misje archeologiczne odkryły amfory, fragmenty posągów, gliniane figurki, ceramikę czerwonofigurową oraz monety pochodzące z okresu od IV wieku do okresu hellenistycznego. Znaleziska te ujawniają, że do głównego sanktuarium dodano w późniejszych lata kolejne miejsca kultu, poświęcone innym bóstwom.
Plaża na Skopelos. Żródło: Archiwum GNTO
Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, warto udać się około 9 kilometrów na zachód do Sentoukia i odwiedzić las na Górze Delfi, gdzie znajduje się również cmentarzysko z czasów rzymskich.
Glossa to druga co do wielkości miejscowość Skopelos po Chorze. „Wysoka wioska”, jak zwykł określać ją grecki powieściopisarz Papadiamantis, wyróżnia się tradycyjnym i szlachetnym stylem. Wąskie uliczki, dobrze zachowane tradycyjne domy oraz liczne kolorowe zakątki sprawiają, że tej wioski zdecydowanie nie można przegapić.
Agnontas zbudowano pośród bujnej zieleni, przez co z każdej strony jest otoczona monumentalnymi jodłami, cyprysami i platanami. Jest to bezpieczna przystań do cumowania nawet gdy warunki pogodowe są złe, a port Skopelos jest nieosiągalny. Warto tu poświęcić chwilę na wypoczynek na pięknej plaży w zatoce Limnonari. Nieopodal, tuż za małym kościółkiem zbudowanym na zboczu stromych klifów, znajduje się urwisko Drakontoschisma. Legenda głosi, że około 800 lat temu mieszkał tu smok, który bezlitośnie wymordował wszystkich okolicznych mieszkańców, zmieniając tym samym Skopelos w bezludną wyspę. Następnie patron i obrońca Skopelos, św. Reginos, przegonił smoka, który zginął spadając z klifu. Na pamiątkę tej historii klif nosi nazwę Drakontoschisma (czyli Smocza Szczelina).
Tradycyjna architektura wyspy Skopelos. Żródło: Archiwum GNTO
Nie powinieneś oczywiście opuszczać wyspy, zanim nie odwiedzisz Aϊ Giannis, słynnej kaplicy Świętego Jana znanej z filmu Mamma Mia, w której to Meryl Streep śpiewa Pierce’owi Brosnanowi przebój zespołu ABBA „The Winner takes it all”. Od czasu swej premiery w 2008 roku film zarobił rekordową kwotę 610 milionów dolarów, a ta urzekająca sceneria stała się miejscem ślubu dla wielu par które zapragnęły powiedzieć sobie „tak” w wyjątkowym miejscu. Warto wspiąć się po 106 wykutych w skale schodach, aby dotrzeć do tej idealnej kaplicy, gdzie można cieszyć się jednym z najpiękniejszych widoków na archipelag.
Wszystkie wioski na wyspie Skopelos oferują również wysokiej jakości usługi; pokoje, hotele, restauracje, kawiarnie i bary, które zadowolą każdy gust i każdą kieszeń! Jeśli pozwala na to czas, wybierz się w jednodniowy rejs na sąsiednie wyspy Skiathos lub Alonnisos, gdzie możesz odwiedzić również Park Narodowy, w którym żyje foka śródziemnomorska Monachus Monachus.
Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej
źródło: www.visitgreece.gr