wtorek, 19 marca 2024

ziolaLeczenie chorób z zastosowaniem ziół, znane od czasów starożytnych. Stosowany obecnie termin fitoterapia – phytotherapia pochodzi od słów phyton – roślina i therapeuo – leczę, oznacza leczenie roślinami i powstał w końcu XIX w. w Niemczech.

W obecnych czasach zanieczyszczenie środowiska, pojawienie się nowych chorób będących jego następstwem i rozczarowanie brakiem skuteczności niektórych leków syntetycznych, oraz stwierdzenie bardzo niekorzystnego działania ubocznego wielu środków syntetycznych, spowodował, że od końca minionego wieku obserwuje się ponowne wzmożone zainteresowanie roślinami jako surowcami leczniczymi. Staje się ona coraz bardziej popularną formą medycyny.

Zaletą tych preparatów jest ich łagodne działanie, brak toksyn i skutków ubocznych. W kuchniach wszystkich kultur wykorzystuje się rośliny do poprawiania smaku potraw, ale ponadto wiele z nich używa się ze względu na ich szczególne wartości zdrowotne.

 

Recepty Klimuszki

Ojciec Klimuszko, franciszkanin, najsłynniejszy polski zielarz podkreślał, że tragizm współczesnej cywilizacji i rozliczne problemy zdrowotne ludzi są następstwem odejścia od natury i łamania praw przyrody. Nie negując osiągnięć nowoczesnej medycyny, franciszkanin – zielarz udowadniał przewagę leków ziołowych nad produkowanymi przemysłowo.

Ojciec Klimuszko uważał, że najbardziej skuteczne w działaniu są zioła rosnące dziko, a nie z plantacji.

 

W Pieniny po zdrowie

W Pieniny wędrowano po przygodę, wrażenia turystyczne, ale przede wszystkim po zioła. Na obszarze Pienin stwierdzono występowanie około 1100 gatunków roślin. Pienińskie dziko rosnące zioła pochodzą z najczystszych ekologicznie zasobów, niosąc w sobie wysokie wibracje lecznicze. Na terenie Pienin nie ma upraw rolniczych, co za tym idzie nie ma chemicznych oprysków. „Kochamy zioła zbieramy je ręcznie, poświęcamy im 100 procent naszego serca” – to dewiza osób skupionych wokół Zielarni Pienińskiej, której misją jest popularyzacja ziołolecznictwa w Polsce.

www.zielarniapieninska.pl

 foto: Fotolia

LOGO Warszawska Izba Gospodarcza

Nowiny na pasku