poniedziałek, 21 września 2020

Kultura

 

kosciuszko piramidy Czy jesteście pewni, że znacie wszystkie oblicza najsłynniejszego Polaka o białoruskich korzeniach? Wszyscy wiemy, że Tadeusz Kościuszko był żołnierzem, politykiem i jednym z najważniejszych polskich (i nie tylko polskich) bohaterów narodowych. Co jednak wiemy o Kościuszce-artyście? I co powiecie na Kościuszkę-kompozytora?

Add a comment Czytaj więcej...

car sergey shabohin "Jeśli się neguje wpływy innej kultury, zubaża się swoją i swoje słownictwo. A przecież państwo polskie korzysta z białoruskości – ważna jest w literaturze polskiej obecność Sokrata Janowicza czy Ignacego Karpowicza", mówił w jednym z wywiadów Leon Tarasewicz. Ale na dwóch pisarzach i słynnym malarzu z Podlasia lista białoruskich twórców działających w Polsce bynajmniej się nie kończy.

Add a comment Czytaj więcej...

belarus nesvizh castle 247727619Historia wiele razy splatała losy Polski i Białorusi. Na terenie współczesnej Białorusi zachowało się do dziś wiele zabytków z czasów, gdy oba kraje współtworzyły jedno państwo. Zobaczmy niektóre architektoniczne pamiątki tamtych epok.

Add a comment Czytaj więcej...

pani z przedszkola fot.jacek drygala 37Dla polskiego kina szkoła pozostaje ziemią nieznaną. Reżyserzy wchodzą do niej rzadko, a gdy już o niej mówią – snują smutne historie niespełnionych nauczycieli i straumatyzowanych uczniów, zapraszając nas na bolesne wycieczki w krainę dojrzewania i samotności. Oto przewodnik po najciekawszych filmowych szkołach nad Wisłą.

Add a comment Czytaj więcej...

stabrowscy kol mnwPoznali się na studiach artystycznych w Petersburgu. Julia Janiszewska chciała zostać rzeźbiarką, a Kazimierz Stabrowski – malarzem. Przy okazji zostali małżeństwem.

Add a comment Czytaj więcej...